Start Aktualności Archiwum
Światowy Dzień bez Tytoniu 31 maja 2018 r. PDF Drukuj Email
piątek, 25 maja 2018 12:03

Głównym tematem
Światowego Dnia Bez Tytoniu 2018
jest
"Tytoń i choroby serca".


Kampania ma na celu zwiększenie świadomości w zakresie:

- związku między tytoniem a chorobami serca oraz innymi chorobami sercowo-naczyniowymi, w tym udarem;

- działań i środków, które kluczowi odbiorcy, w tym rządy i społeczeństwo, mogą podjąć w celu zmniejszenia ryzyka chorób serca powodowanych przez tytoń.

Choroby sercowo-naczyniowe (CVD) zabijają więcej osób niż jakakolwiek inna przyczyna śmierci na całym świecie, a palenie tytoniu i narażenie na bierne palenie przyczynia się do około 12% wszystkich zgonów z powodu chorób serca.

Choroby, na które zapadają palacze, można podzielić na 4 grupy: nowotworowe, układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego i wieku dziecięcego (w wyniku biernego palenia).

W czasie uprawy liści tytoniu oraz produkcji papierosów dodaje się do nich wiele (szacuje się, że 400-600) dodatkowych substancji: nawożących i konserwujących, zmieniających właściwości nikotyny, poprawiających smak czy jakość produktu. W efekcie decydując się na zapalenie papierosa, osoba paląca wchłania wraz z dymem tytoniowym 4 tysiące substancji szkodliwych, z czego ponad 40 to substancje rakotwórcze!

Badania wskazują, że dym tytoniowy jest dodatkowym kominem, który do środowiska wysyła ogromną masę substancji toksycznych. To zanieczyszczenie może sięgać nawet 30 % czynników, które intoksykują środowisko.

Światowy Dzień bez Tytoniu to kolejna okazja dla palaczy, aby spróbować zerwać z nałogiem. W Polsce pali 9 milionów osób - co trzeci mężczyzna i co piąta kobieta. Jeden palacz na czterech skraca swoje życie o 20 lat i umiera przed 65 rokiem życia. Pomimo tych niepokojących wyników, osoby palące często bagatelizują niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą uzależnienie od papierosów.

Więcej informacji:

http://www.who.int/campaigns/no-tobacco-day/2018/en/

 
Copyright © 2019 PSSE Toruń. Wszelkie prawa zastrzeżone.