Start Zachęca do zaszczepienia się przeciwko grypie!
Szczepienia najlepszym sposobem uniknięcia grypy. PDF Drukuj Email
czwartek, 23 lutego 2017 12:45

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu zachęca do zaszczepienia się przeciwko grypie!

Grypa (influenza) – to ostra choroba zakaźna, wywołana przez wirusy grypy typu A, B i C, atakująca górne i/lub dolne drogi oddechowe.

Występują trzy rodzaje wirusa grypy: A, B i C – wirusy grypy A i B są przyczyną ciężkich zachorowań, mogących osiągać rozmiary epidemii, natomiast typ C powoduje zachorowania o lżejszym przebiegu.

Wirus grypy A występuje u ludzi i zwierząt. Jest klasyfikowany na podtypy w oparciu o rodzaj białek tworzących otoczkę białkową – hemaglutyninę (H) i neuraminidazę (N). Wyróżnia się 16 podtypów H (H1-H16) oraz 9 podtypów N (N1-N9), co daje dużą liczbę  możliwych kombinacji.

Wirus grypy B występuje tylko u ludzi; ma tylko po jednym podtypie H i N.

 

Grypa jest ostrą chorobą wirusową, która może spowodować ciężkie powikłania, takie jak zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha, zatok, mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych.

Grypy nie należy mylić z przeziębieniem! Przeziębienie, będące zwykle skutkiem przemarznięcia, zmiany temperatury bądź przemoknięcia, rozpoczyna się powoli – na ogół występuje katar, kichanie, łzawienie oczu i podrażnienie gardła. Gorączka rzadko jest wysoka, a nasze ogólne samopoczucie nie jest tak złe, jak w przypadku grypy.

Grypa zaczyna się nagle – atakuje niespodziewanie i błyskawicznie, nawet w ciągu paru godzin. Zazwyczaj od razu pojawia się wysoka gorączka (powyżej 39°C), uczucie rozbicia, bóle mięśni i stawów. Katar, ból gardła i kaszel przychodzą później lub wcale. Grypa „zwala nas z nóg” – czujemy się chorzy, niezdolni do pracy i wysiłku.

Najlepszym sposobem uniknięcia grypy są szczepienia. Szczepić powinniśmy się rokrocznie, najlepiej wczesną jesienią (przed początkiem sezonu grypowego). Poddanie się szczepieniu ochronnemu jest jednak zasadne również w późniejszym okresie.

Ze względu na dużą zmienność budowy wirusa grypy (mutacje), szczepionka co roku jest modyfikowana pod względem antygenowym i przygotowana na dany sezon epidemiczny. Szczepienia zalecane się szczególnie osobom powyżej 65 roku życia, a także chorym na choroby układu krążenia i oddechowego, chorym na cukrzycę i astmę. Szczepić się powinny także osoby pracujące w styczności z innymi ludźmi, m. in. pracownicy służby zdrowia, szkolnictwa, handlu, transportu i komunikacji.

W ostatnim czasie dochodzą niepokojące informacje na temat gwałtownego wzrostu zachorowań na grypę AH1N1 na Ukrainie. Z powodu powikłań pogrypowych zmarło tam co najmniej kilkadziesiąt osób. Zachorowania na grypę AH1N1 rejestrowane są już także w Polsce.

Należy podkreślić, że szczepionka przeciwko grypie przygotowana na sezon 2015/16 chroni  przed szczepem AH1N1.

Wszystkie dostępne w Polsce szczepionki przeciwko grypie są bezpieczne i skuteczne. Można nimi szczepić dzieci już od 6 miesiąca życia. Każda osoba, która podjęła decyzję o szczepieniu powinna zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu, który określi czy nie ma przeciwwskazań do szczepienia. W każdej przychodni działa gabinet szczepień, w którym można się zaszczepić.

Do pobrania:

STOP grypa -FluMania (broszura)

STOP grypa -FluMania (plakat)

Ulotka dla kobiet w ciaży-grypa może poważnie zagrażać kobietom w ciąży

Ulotka dla osób starszych -grypa może poważnie zagrażać osobom starszym

Ulotka dla personelu medycznego -chroń siebie i swoich pacjentów przed grypą

Ulotka o grypie.pdf

ULOTKA_TORUN_2 -dla dzieci i rodziców

Grypa_ferie.pdf ULOTKA_TORUN_1-dla dyrektorów

Mamo_tato 
Copyright © 2020 PSSE Toruń. Wszelkie prawa zastrzeżone.