Start Aktualności Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu przypomina podstawowe zasady zapobiegania i zwalczania wszawicy.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu przypomina podstawowe zasady zapobiegania i zwalczania wszawicy. PDF Drukuj Email
wtorek, 14 lutego 2017 11:39

Pomimo upływających lat i większej świadomości higieny wszy nadal są problemem  w wielu szkołach. Należy podkreślić, iż problem wszawicy dotyczy wszystkich stref klimatycznych i populacji ludzkich, bez względu na dbałość o higienę osobistą i status społeczny.

Zakażenie wszawicą następuje bezpośrednio przez kontakt z włosami osoby chorej (przytulanie się, stykanie się głowami) lub pośrednio poprzez używanie wspólnych przyrządów do pielęgnacji włosów (szczotki, grzebienie), ozdób do włosów, nakryć głowy, ręczników i bielizny pościelowej. Najłatwiej zarazić się wszawicą w dużych skupiskach ludzkich (przedszkola, szkoły, internaty, akademiki, kolonie i obozy organizowane dla dzieci i młodzieży oraz zatłoczone środki komunikacji miejskiej).

Rodzice mogą sami rozpoznać chorobę - najbardziej typowy jest świąd skóry głowy - należy wówczas niezwłocznie skontrolować włosy dziecka. Zobaczyć można dorosłą postać pasożyta (wielkością i kształtem przypomina ziarno sezamu), najczęściej za uszami i nad karkiem. Gnidy przywierają dość mocno do włosa, zwykle u jego nasady, nie dadzą się łatwo strzepać jak łupież. W miejscu ukąszenia przez pasożyta powstaje niewielkie swędzące i piekące zgrubienie. Mimo, że świąd wywołany ugryzieniami jest trudny do wytrzymania, nie warto się drapać. Paznokcie niszczą naskórek i mogą doprowadzić do ran, z których sączy się limfa. Takie otarcia mogą zostać zainfekowane przez bakterie lub grzyby, co czasem kończy się poważną chorobą skóry.

Leczenie wszawicy jest dość proste. Zwykle pomagają preparaty przepisane przez lekarza. Warto wspomóc ich działanie i wyczesać część wszy. W tym celu stosujemy grzebień o gęsto rozmieszczonych ząbkach. Włosy najlepiej zmoczyć przed zabiegiem. Zwykle leczenie preparatem trzeba powtórzyć po około 10 dniach. Dzięki temu zabijemy owady, które wykluły się z jaj, ale jeszcze nie zaczęły się rozmnażać.

Główny Inspektor Sanitarny wydał instrukcję dotyczącą profilaktyki i zwalczania wszawicy. Nakłada ona na dyrektorów szkolnych powinność przekazywania informacji rodzicom o konieczności systematycznej kontroli, jak również o konieczności wykonania wśród domowników dziecka zabiegów leczniczych, w przypadku gdy wystąpi podejrzenie wszawicy. Zgodnie z tym stanowiskiem pielęgniarka szkolna może przeprowadzić kontrolę czystości wśród uczniów, ale pod warunkiem zgody rodziców na objęcie uczniów profilaktyczną opieką zdrowotną. Równocześnie pielęgniarka powinna poinformować dyrekcję szkoły o skali zjawiska, a rodzicom przekazać informację o stanie czystości włosów i skóry głowy ich dziecka. Musi też zalecić przeprowadzenie koniecznych zabiegów higienicznych.

Do pobrania:

file icon stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zwalczania i zapobiegania wszawicy

file icon Wszawica -czyli jak pokonać mity, wstyd i pasożyty

Poprawiony: wtorek, 14 lutego 2017 11:42
 
Copyright © 2018 PSSE Toruń. Wszelkie prawa zastrzeżone.