Start Oddział Laboratoryjny Usługi laboratoryjne Badania sanitarno-epidemiologiczne
Badania sanitarno-epidemiologiczne PDF Drukuj Email
niedziela, 18 maja 2003 11:46

Na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z dnia 5 grudnia 2008 r. (Dz. U. Nr 234 poz. 1570) obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym podlegają m.in. osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby. Na badania sanitarno-epidemiologiczne powinien kierować pracodawca, a koszty badań powinny być finansowane przez pracodawcę, jednak można je również wykonać na własny koszt.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu informuje, że rodzaj i terminy badań jakie należy przeprowadzić przed podjęciem pracy określa lekarz medycyny pracy (Przychodnie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Toruniu przy ul. Sz. Bydgoska 40/62, ul. Bydgoska 76, ul. Gagarina 39, ul. M. Skłodowskiej-Curie 59) lub lekarz pierwszego kontaktu.

Jeżeli lekarz zaleci przeprowadzenie badania kału w kierunku drobnoustrojów chorobotwórczych, wówczas badanie to obejmuje trzykrotne badanie kału. W Toruniu wykonuje je Laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej przy ulicy Kopernika 9.

Próbki kału przyjmowane są od poniedziałku do czwartku w godzinach od 730 do 1100 oraz dodatkowo we wtorki w godzinach popołudniowych tj. od 1400 do 1600. Próbki kału należy pobierać na wymazówki z podłożem transportowym przez 3 kolejne dni. Pobraną próbkę należy przechować w lodówce max. 72 godziny (do Laboratorium PSSE można dostarczyć jednocześnie wszystkie 3 próbki). Do badań będą przyjmowane tylko próbki kału pobrane na wymazówki z podłożem transportowym. Koszt trzykrotnego badania kału wynosi 78 zł. Opłatę w formie przelewu należy uiścić tak aby było możliwe okazanie dowodu wpłaty przy oddaniu próbek do badań.

Wymazówki z podłożem transportowym na próbki kału można pobrać bezpłatnie w Laboratorium PSSE w dniach od poniedziałku do piątku, w godzinach 730 -1100.

Należność za badanie w kwocie 78zł należy wpłacać na konto Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Toruniu:

NBP OO Bydgoszcz Nr 14 1010 1078 0045 6122 3100 0000

Przy oddaniu próbek do badania konieczne jest okazanie dowodu wpłaty należności za wykonanie badań.

UWAGA!!!

· W tytule przelewu proszę podać imię i nazwisko osoby badanej.

Do pobrania:

Zlecenie na badanie na nosicielstwo
(kliknij TUTAJ aby pobrać)


22 grudnia 2014r. jest ostatnim dniem przyjmowania próbek przed Bożym Narodzeniem

30 grudnia 2014r. jest ostatnim dniem przyjmowania próbek przed Nowym Rokiem

 
Copyright © 2018 PSSE Toruń. Wszelkie prawa zastrzeżone.