Historia PDF Drukuj Email
poniedziałek, 19 maja 2003 13:15

W Toruniu w 1932 r. została zorganizowana Filia Państwowego Zakładu Higieny z jednym oddziałem badań bakteriologicznych. Organizatorem placówki i jej pierwszym kierownikiem była dr Maria Wawrzyńska.

W 1952 r. rozpoczęła się w Polsce gruntowna reorganizacja służb sanitarno-epidemiologicznych. Likwidacji uległy wszystkie filie i ekspozytury Państwowego Zakładu Higieny, które zostały przekształcone w wojewódzkie i miejskie stacje sanitarno-epidemiologiczne. Podporządkowano je prezydiom powiatowych oraz miejskich rad narodowych.
Zgodnie z uchwałą Prezydium Rządu z 2 lutego 1952 r. i wydanej na jej podstawie instrukcji Ministra Zdrowia, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy przystąpiła do organizacji miejskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Grudziądzu, Toruniu i Włocławku. Pierwszym dyrektorem placówki w Toruniu był dr Jan Raszke. Miejska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Toruniu pierwszą swoją siedzibę miała w budynku przychodni przy ul. Uniwersyteckiej 17. Mieściły się tam również pracownie: bakteriologii, wody, żywności oraz od 1959 r. - higieny pracy. Obok Miejskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej powstała w Toruniu Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, która miała swą siedzibę w budynku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej przy ul. Wały Gen. Sikorskiego. Dyrektorem tej stacji była dr Kwaśniewska.

15 kwietnia 1962 r. doszło do połączenia stacji powiatowej i miejskiej. Połączone stacje działały pod nazwą Miejskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z siedzibą przy ul. Uniwersyteckiej 17. Dyrektorem był dr Jan Raszke.

1965 r. - Miejska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przeniosła się na ul. Kopernika 9. W okresie od 1 czerwca 1966 r. do 31 grudnia 1969 r. dyrektorem MSSE był lek. med. Bogusław Stankiewicz.

1 stycznia 1970 r. - dyrektorem został lek. med. Piotr Ignatowski, a w lipcu 1972 r. lek. med. Janusz Lejdo.

W 1973 r., na czas remontu po pożarze, stacja przeniosła się na ul. Chopina. Powrót na ul. Kopernika nastąpił 2 lata później.

1 lipca 1975 r. - w wyniku reformy administracyjnej państwa powstaje 49 województw. Z dotychczasowego obszaru działania wyłączony został teren Torunia i Włocławka, gdzie powstają, samodzielne wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne. Dyrektorem nowo powstałej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Toruniu został lek. med. Janusz Lejdo, a dyrektorem Terenowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Toruniu - mgr Bogumiła Dunajska.

W 1976 r. - dyrektorem TSSE został lek. med. Ryszard Urbaniak.

W maju 1977 r. terenowa stacja objęła pomieszczenia po zlikwidowanym hotelu robotniczym "Polchemu" przy ul.Szosa Bydgoska 13/19. Kolejnymi dyrektorami terenowej stacji byli: mgr Danuta Bortowska-Wiśnicka (1.07.1979 r. - 21.12.1980 r.), lek. med. Bogdan Jankowski (22.12.1980 r. - 15.09.1986 r.), lek. med. Tadeusz Radziszewski (16.09.1986 r. - 31.12.1986 r.).

1 stycznia 1987 r. stanowisko dyrektora objęła mgr Hanna Wolska. TSSE w dniu 30 stycznia 1989 r. rozpoczęła urzędowanie w nowym obiekcie po byłym szpitalu dziecięcym przy ul.Szosa Bydgoska 1.

1 stycznia 1997 r. dyrektorem stacji został lek. med. Dariusz Górecki.

14 kwietnia 1998 r. dyrektorem stacji został lek. med. Wojciech Dejewski.

1 stycznia 1999 r. kolejna reforma administracyjna przywraca obszar działania wojewódzkiej stacji w Bydgoszczy zbliżony do tego sprzed 1975 r. Nowe województwo otrzymuje nazwę Kujawsko-Pomorskiego.

1 czerwca 2002 r. stacja przyjmuje nazwę Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Toruniu.

13 grudnia 2007 r. - 23 lipca 2008 r. obowiązki dyrektora stacji pełniła mgr Marta Zakrzewska.

24 lipca 2008 r. - 23 lipca 2018 r. dyrektorem stacji była mgr Hanna Wolska.

24 lipca 2018 r. p. o. dyrektora stacji została mgr Maria Jolanta Karulska.

 
Copyright © 2018 PSSE Toruń. Wszelkie prawa zastrzeżone.