Start Aktualności
Aktualności
16 listopada 2017 r. Światowy Dzień Rzucania Palenia PDF Drukuj Email
czwartek, 16 listopada 2017 11:56

W czwartek, 16 listopada 2017 r. - jak co roku w trzeci czwartek listopada - obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Tego dnia w wielu krajach nawołuje się palaczy do zaprzestania palenia, promując jednocześnie zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia.

Czy wiedzą Państwo, że:

 • na świecie pali około 1,2 miliarda ludzi;
 • co roku wypalanych jest 6 trylionów sztuk papierosów;
 • w 2016 r. codziennymi palaczami było około 24 % Polaków;
 • w dalszym ciągu 15 % kobiet w ciąży pali papierosy;
 • palenie tytoniu jest czynnikiem ryzyka dla 16 rodzajów nowotworów;
 • 1/3 wszystkich chorób nowotworowych występujących
 • w Polsce spowodowana jest paleniem papierosów;
 • 156 mln lat – tyle utracili ludzie z powodu palenia papierosów w 2015 roku;
 • 17 sztuk dziennie – tyle papierosów średnio palą Polacy;
 • co 5 palacz jest silnie uzależniony od nikotyny;
 • palacz tytoniu żyje średnio o 10 lat krócej;
 • tak jak w latach ubiegłych, tak i teraz większości palaczy zdarza się palić w obecności osób niepalących. Niemal co piąty palący Polak przyznaje, że czasem pali w obecności dzieci (17% mężczyzn i 20% kobiet), natomiast w obecności kobiet ciężarnych zdarza się zapalić 5% palącym mężczyznom i 9% palącym kobietom;
 • 40% Polaków mówi, że w ich domach pali się tytoń. Częściej jednak jest on palony na zewnątrz lub w miejscach specjalnie do tego celu wyznaczonych.
Poprawiony: czwartek, 16 listopada 2017 13:02
 
18 listopada Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach PDF Drukuj Email
czwartek, 16 listopada 2017 11:35

18 listopada

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

 

Hasło tegorocznych obchodów Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach:

 

„Przed rozpoczęciem stosowania antybiotyków należy poradzić się wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia”.

 

Z inicjatywy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w wielu państwach przeprowadzane są kampanie społeczne mające na celu zwiększenie świadomości dotyczącej odpowiedzialnego stosowania antybiotyków, a także ryzyka, jakie niosą ze sobą te substancje.

Mając na uwadze rangę problemu należy zaznaczyć, że Europa już po raz dziewiąty obchodzi Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Od czasu wprowadzenia penicyliny w 1940 roku naukowcy opracowali do dziś ponad 150 antybiotyków, które uratowały życie setek milionów ludzi i drastycznie ograniczyły liczbę zgonów na skutek zapalenia płuc, zapalenia jelit, biegunki, błonicy i wielu innych infekcji. Powszechna dostępność leków antybakteryjnych wiąże się jednak z pewnymi problemami – jednym z najpoważniejszych jest zbyt częste stosowanie antybiotyków, przez co niebezpieczne bakterie stają się coraz bardziej odporne na ich działanie. Wtedy też konieczne staje się stosowanie innych antybiotyków, co z kolei zwiększa ryzyko groźnych powikłań. Innym częstym błędem jest nieuzasadnione przyjmowanie antybiotyków, na przykład przy zwykłym przeziębieniu czy grypie, wywoływanych przez wirusy, przeciwko którym antybiotyki nie działają. Edukacyjny wymiar obchodów Dnia Wiedzy o Antybiotykach dotyczy zatem nie tylko pacjentów, ale również lekarzy.

Poprawiony: czwartek, 16 listopada 2017 12:31
 
Konferencja naukowo – szkoleniowa pod hasłem ,,Aktualne problemy zdrowia publicznego'' PDF Drukuj Email
poniedziałek, 23 października 2017 08:26

W dniu 18 października 2017 r. w Toruniu w Centrum Kultury „Dwór Artusa” odbyła się uroczysta konferencja naukowo – szkoleniowa pod hasłem „Aktualne problemy zdrowia publicznego”. Konferencję honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Torunia, pan Michał Zaleski. Patronaty medialne przyjęły: Telewizja Toruń, Dziennik Nowości oraz Radio GRA.

Organizatorami konferencji byli:

 • Polskie Towarzystwo Higieniczne Oddział Toruńsko – Włocławski;
 • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu;
 • Miasto Toruń;

Spotkanie uświetnił recital uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu.

Rozpoczynając konferencję głos zabrali: Pan Andrzej Rakowicz – Zastępca Prezydenta Miasta Torunia oraz Pan Łukasz Wojnowski – Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Toruniu.
Konferencję podsumowała i zamknęła p. Hanna Wolska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.

W konferencji uczestniczyło ok. 280 osób - przedstawiciele władz samorządowych, szkół wyższych, placówek służby zdrowia, pracownicy inspekcji sanitarnej, członkowie Polskiego Towarzystwa Higienicznego, przedstawiciele środowisk uchylających się od szczepień ochronnych oraz nauczyciele i młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych w Toruniu i powiecie toruńskim.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem, wzbudziła również zainteresowanie lokalnych mediów.

Na konferencji przedstawiono następujące wykłady:

„Sytuacja epidemiologiczna boreliozy w województwie kujawsko-pomorskim w latach 2010-2016”- w zastępstwie PWIS w Bydgoszczy – p. Ewa Domańska, kierownik Oddziału Nadzoru Przeciwepidemicznego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Bydgoszczy;

„Choroby nowe i ponownie pojawiające się – wyzwaniem XXI wieku.” -dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch, Kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego, Warszawski Uniwersytet Medyczny;

„Medyczne i społeczne aspekty HIV/AIDS jako problem zdrowia publicznego” - prof. dr hab. Zbigniew Izdebski, Kierownik Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii, Kierownik Podyplomowych Studiów Wychowania Seksualnego, Uniwersytet Warszawski;

„Czy grożą nam epidemie wskutek nasilenia postaw anty-szczepionkowych?” - dr n. med. Paweł Grzesiowski, Sekretarz Zespołu Ekspertów do Spraw Programu Szczepień Ochronnych, Fundacja „Instytut Profilaktyki Zakażeń”;

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem, wzbudziła również zainteresowanie lokalnych mediów.

Galeria zdjęć:

Poprawiony: wtorek, 24 października 2017 07:13
Więcej…
 
Stop Grypie PDF Drukuj Email
środa, 11 października 2017 07:49

 

„Szczepionka przeciwko grypie od dziesiątków lat jest skutecznym sposobem zapobiegania grypie.

Proszę Państwa – dajmy sobie szansę i zaszczepmy w sobie chęć szczepienia.

Nasze zdrowie i życie są tego warte”

(prof. dr hab. Lidia Brydak)

 


Grypa jest ostrą chorobą wirusową, która może spowodować ciężkie powikłania – takie jak zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha, zatok, mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych. Powikłania pogrypowe są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, chorych na cukrzycę, astmę, choroby układu krążenia i oddechowego.

Najlepszym sposobem uniknięcia grypy są szczepienia. Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, że – zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia oraz Komitetu Doradczego do spraw Szczepień Ochronnych (ACIP) – przeciwko grypie zaszczepić powinny się wszystkie chętne osoby, szczególnie pracujące w styczności z innymi ludźmi, m. in. pracownicy służby zdrowia, szkolnictwa, handlu, transportu i komunikacji.

Szczepić przeciwko grypie powinniśmy się rokrocznie, najlepiej wczesną jesienią – przed początkiem sezonu grypowego. Poddanie się szczepieniu ochronnemu jest jednak zasadne również w późniejszym okresie. Ze względu na dużą zmienność budowy wirusa grypy (mutacje), szczepionka co roku jest modyfikowana pod względem antygenowym i przygotowana na dany sezon epidemiczny.

Urząd Miasta Torunia, podobnie jak w latach poprzednich, finansuje bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla mieszkańców Torunia w wieku powyżej 65 roku życia – realizowane w tym sezonie w Centrum Rehabilitacji REVITAL MEDIC – Specjalistyczne Gabinety Lekarskie w Toruniu, ul. Gregorkiewicza 3.

Więcej informacji na temat grypy oraz materiały edukacyjne

na portalu Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy:

http://opzg.pl/do-pobrania

Więcej… >>

Poprawiony: środa, 11 października 2017 09:15
 
Stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie tornistrów szkolnych PDF Drukuj Email
wtorek, 12 września 2017 13:04

 

 

 

 

TORNISTRY SZKOLNE - ZALECENIA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO

Poprawiony: wtorek, 12 września 2017 13:15
Więcej…
 
PUNKT EDUKACYJNO - INFORMACYJNY PDF Drukuj Email
piątek, 08 września 2017 08:54

W dniu 7 września 2017 roku pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Toruniu we współpracy z Oddziałem Rejonowym PCK w Toruniu prowadzili punkt informacyjno-edukacyjny w zakresie profilaktyki uzależnień i pierwszej pomocy przedmedycznej. Punkt został zorganizowany przed siedzibą Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Toruniu przy ul. Szosa Bydgoska 1.

Akcja informacyjna skierowana była do mieszkańców Torunia, w tym do osób odwiedzających PSSE w Toruniu. W czasie akcji osoby zainteresowane zostały zapoznane z tematem profilaktyki HIV/AIDS i uświadomione w zakresie  wpływu alkoholu, tytoniu i środków psychoaktywnych na zdrowie człowieka. Wszystkim osobom zbadano poziom tlenku węgla
w wydychanym powietrzu za pomocą smokerlyzer’a oraz umożliwiono przeżycie doświadczenia związanego ze stosowaniem substancji psychoaktywnych poprzez użycie narkogogli symulujących skutki używania narkotyków lub przedawkowania leków na receptę.
W rozmowach i badaniach uczestniczyło ok. 30 osób.

Dziękujemy redaktorom TV Toruń i radio PiK za współpracę.

kliknij Tutaj aby zobaczyć zdjęcia

 

Poprawiony: środa, 11 października 2017 07:51
Więcej…
 
Nawałnice -przygotowanie na wypadek nagłego zdarzenia PDF Drukuj Email
piątek, 18 sierpnia 2017 11:15

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu informuje:

Trwa usuwanie skutków burz i nawałnic, które przeszły przez nasz region w minionym tygodniu. Niestety, możemy spodziewać się kolejnych.  Często wiążą się z nimi zakłócenia w dostawie energii elektrycznej. Dostawy prądu przywrócone zostają zazwyczaj w krótkim czasie. Jednakże od czasu do czasu mogą zdarzyć się poważniejsze awarie i przerwy w dostawie energii. Warto przygotować się na wypadek kilkudniowego braku prądu.

PRZYGOTOWANIE NA WYPADEK NAGŁEGO ZDARZENIA

 • Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w wystarczającą ilość jedzenia, wody, lekarstw i innych niezbędnych artykułów, z których Twoja rodzina, np. w czasie wydarzeń o charakterze pogodowym, będzie mogła korzystać przez okres od trzech do pięciu dni.
Poprawiony: poniedziałek, 21 sierpnia 2017 06:44
Więcej…
 
Nadzór sanitarny nad pływalniami. PDF Drukuj Email
piątek, 26 maja 2017 12:39

Badania jakości wody do kąpieli prowadzone są w oparciu o rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach (Dz. U. poz. 2016), które nakłada na zarządzających pływalniami obowiązek prowadzenia stałego monitoringu jakości wody z określoną częstotliwością i zakresem badań, co w znaczący sposób wpływa na  bezpieczeństwo zdrowotne osób korzystających z tych obiektów.

Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego „w obiektach sportowych, w obiektach rekreacji wodnej, miejscach gdzie znajdują się pływalnie i urządzenia wodne przeznaczone do użytku publicznego i półpublicznego (ograniczona liczba osób np. hotele, szkoły) bezwzględnie powinny być zapewnione odpowiednie warunki sanitarno-higieniczne i sanitarno-techniczne, a woda powinna być wolna od mikroorganizmów stanowiących zagrożenie zdrowia użytkowników”.

Największe zagrożenie na pływalniach stanowi skażenie wody w nieckach bakterią Pseudomonas aeruginosa (tj. pałeczką ropy błękitnej).

Należy podkreślić, że na jakość wody w pływalni wpływają przede wszystkim nawyki higieniczne osób korzystających z kąpieli.

Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego bezwzględnie każda osoba przed wejściem do hali basenowej powinna dokładnie umyć się mydłem i spłukać pod natryskiem (zalecane bez kostiumów kąpielowych).

Wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego w sprawie wymagań jakości wody oraz warunków sanitarno-higienicznych na pływalniach.

Poprawiony: piątek, 26 maja 2017 13:19
 
Szczepienia ochronne PDF Drukuj Email
piątek, 19 maja 2017 13:22

Szczepienia ochronne w Polsce wykonywane są w oparciu o ustawę z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1866 z późn. zm.). Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 b cyt. ustawy „osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są obowiązane na zasadach określonych w ustawie do poddawania się szczepieniom ochronnym”.

Szczepienia ochronne – obowiązkowe i zalecane – wymieniane są w aktualizowanym każdego roku Programie Szczepień Ochronnych, stanowiącym załącznik do Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego.


 

Na terenie nadzorowanym przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Toruniu – tj. na terenie powiatu toruńskiego grodzkiego (m. Toruń) i powiatu toruńskiego ziemskiego – obowiązkowe szczepienia ochronne są dotychczas wykonywane na bardzo wysokim poziomie, zapewniającym odporność zbiorowiskową.

Narastającym zagrożeniem dla realizacji szczepień ochronnych są jednak nasilające się w ostatnich latach działania ruchów antyszczepionkowych, w związku z którymi wzrasta liczba rodziców odmawiających poddania swoich dzieci obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Ta niepokojąca tendencja może w przyszłości niekorzystnie wpłynąć na sytuację epidemiologiczną i być powodem wzrostu zachorowań niektórych chorób zakaźnych objętych Programem Szczepień Ochronnych. Warunkiem osiągnięcia odporności w skali populacji jest bowiem wysoki odsetek zaszczepionych osób (co najmniej ok. 95%).

W każdym przypadku uzyskania informacji o uchylaniu się rodziców (lub prawnych opiekunów) od wypełnienia ustawowego obowiązku szczepień dzieci Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu podejmuje stosowne działania, mające na celu przymuszenie osób zobowiązanych (tj. rodziców lub prawnych opiekunów dzieci) do wypełnienia tego obowiązku.

W pierwszej kolejności prowadzone są działania edukacyjne – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu zaprasza rodziców (lub prawnych opiekunów) uchylających się od poddania dziecka obowiązkowym szczepieniom ochronnym na spotkanie i rozmowę na temat szczepień ochronnych u dzieci oraz roli szczepień w profilaktyce chorób zakaźnych. W trakcie rozmowy poruszane są tematy o bezpieczeństwie i skuteczności szczepień ochronnych, działaniach niepożądanych, a także o powodach, z których rodzice rezygnują z przeprowadzenia szczepień u swojego dziecka.

W przypadkach, kiedy działania edukacyjne prowadzone przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Toruniu nie przyniosą pożądanego efektu(tj. poddania dziecka obowiązkowym szczepieniom ochronnym), wdrażane są stosowne działania administracyjne.

Zgodnie z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1 sierpnia 2013 r. (Sygn. akt II OSK 745/12), organem właściwym do nałożenia grzywny w celu przymuszenia wykonania obowiązku niepieniężnego – poddania dziecka szczepieniom ochronnym, który to obowiązek wynika wprost z zapisów prawa – jest Wojewoda.

W 2016 r. z placówek ochrony zdrowia  do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Toruniu zgłoszono 291 osób (m. Toruń – 217; powiat toruński – 74) uchylających się od wykonania obowiązku szczepień, w tym 2 osoby pokąsane narażone na zakażenie wścieklizną.

Szczepieniom nie poddano 215 dzieci (m. Toruń – 152; powiat toruński – 63).

W stosunku do osób uchylających się wystawiono 173 tytuły wykonawcze i wnioski do wojewody o egzekucję administracyjną (m. Toruń – 133; powiat toruński – 40) oraz prowadzono działania edukacyjne.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej akcji „Zaszczep w sobie chęć szczepienia” – mającej na celu promocję szczepień ochronnych, przygotowanej przez Główny Inspektorat Sanitarny przy współpracy ekspertów w dziedzinie wakcynologii (http://szczepienia.gis.gov.pl/).

Informujemy również że od wrzenia 2017r. działa odświeżona strona portalu Szczepienia.info która ma na celu bezstronne informowanie zarówno o korzyściach płynących ze szczepień, jak również potencjalnym ryzyku związanym z przyjęciem poszczególnych szczepionek. Strona przedstawia wyłącznie informacje poparte wiarygodnymi dowodami naukowymi.

Poprawiony: piątek, 22 września 2017 12:42
 
Poradnik „Biało-Czerwona” czyli jak czcić barwy narodowe. PDF Drukuj Email
czwartek, 04 maja 2017 09:14

Poradnik „Biało-Czerwona” czyli jak czcić barwy narodowe.

 

 


Poprawiony: piątek, 19 maja 2017 13:15
 
Konferencja pn. „Żywienie a zdrowie” PDF Drukuj Email
piątek, 28 kwietnia 2017 12:37W dniu 25 kwietnia 2017 r. w Sali Konferencyjnej Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta w Lipnie odbyła się  konferencja pn. „Żywienie a zdrowie”.
Organizatorami konferencji byli:
* Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lipnie;
* Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu;
* Polskie Towarzystwo Higieniczne Oddział Toruńsko – Włocławski;
współorganizatorami:
* Burmistrz Miasta Lipna;
* Wójt Gminy Wielgie;

Patronaty honorowe nad konferencją przyjęli:
- Starosta Powiatu Lipnowskiego, p. Krzysztof Baranowski,
- Burmistrz Miasta Lipna, p. Paweł Banasik,
- Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy, p. Jerzy Kasprzak.
Patronatami medialnymi konferencję objęły redakcje Telewizji Kablowej w Lipnie, Tygodnik Lipnowski oraz Gazeta CLI.

Po przywitaniu gości przez p. Hannę Wolską, wiceprezesa Zarządu Głównego PTH, wykład pt. „Długofalowe efekty profilaktyki chorób przewlekłych niezakaźnych”
w zastępstwie prof. dr hab. Longiny Kłosiewicz – Latoszek, zaprezentowała dr hab. n. med. Lucyna Pachocka, kierownik Ogólnopolskiego Centrum Dietetyki Instytutu Żywienia i Żywności w Warszawie. Po krótkiej przerwie wykład pt. „Dieta czy suplementacja?” przedstawiła prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, kierownik Zakładu Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Podczas przerwy między wykładami uczestnicy konferencji mieli możliwość zapoznania się z lokalnymi wyrobami spożywczymi wystawionymi na stoiskach przez ich producentów, przedsiębiorców, koła gospodyń.
W konferencji uczestniczyło 300 osób - przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy inspekcji sanitarnej, członkowie Polskiego Towarzystwa Higienicznego, nauczyciele i młodzież. Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, wywołała dyskusję wśród zebranych, a także zainteresowanie lokalnych mediów.

W załączeniu – fotorelacja.

Poprawiony: piątek, 19 maja 2017 13:14
 
Europejski Tydzień Szczepień PDF Drukuj Email
poniedziałek, 24 kwietnia 2017 11:46